Proti digital divide v Africe

Národní centrum bezpečnějšího internetu Česká rozvojová agentura Institute for information industry

Projekt na podporu počítačové gramotnosti v Nigérii

Národní centrum bezpečnějšího Internetu se v roce 2013 rozhodlo vedle České republiky pomoci rovněž v rozvojovém světě a díky podpoře České rozvojové agentury připravilo ve spolupráci s tchajwanským partnerem – Institute for Information Industry (III) projekt pomoci při překonávání problému „digital divide“ v Africe, v rámci kterého bude základům práce s počítačem vyškoleno 60 nigerijských školáků.

Pro realizaci projektu byla vybrána Garki Government Secondary School v hlavním městě Abuja, ve které bude vybudováno ICT centrum s 20 počítači, projektorem a tiskárnou. „Přesto, že Nigérie patří mezi významné producenty ropy, mnoho škol stále nemá ani základní vybavení. Mezi ně patří rovněž škola Garki, která se potýká rovněž s velmi nestabilními dodávkami elektřiny. Z tohoto důvodu je součástí projektu rovněž instalace solárních panelů“, říká Zdeněk M. Záliš, který dodává „Zkušení lektoři se v rámci výuky zaměří především na praktické aspekty – jak si zkopírovat soubor, napsat životopis či poslat e-mail. Opomenuty nebudou samozřejmě ani otázky bezpečnějšího užívání internetu a online technologií“.

Národní centrum bezpečnějšího internetu plánuje v realizaci těchto projektů pokračovat i v roce 2014, kdy by ve spolupráci s Člověkem v tísni rádo zrealizovalo projekt v Ethiopii a to v návaznosti na aktivity, které již Česká republika v této africké zemi zrealizovala.

Výstava „Proti digital divide v Africe“ prodloužena do 31. 1. 2014

12. 12. 2013: Výstava pořádaná Národním centrem bezpečnějšího internetu představí projekt zaměřený na počítačovou gramotnost, který v letošním roce realizovala Česká republika ve spolupráci s Tchaj-wanem. Na výstavě budou představeny grafické práce nigerijských školáků, které vznikly v rámci projektu, fotky ze života střední školy Garki Government Secondary School v nigerijském hlavním městě Abuja i z běžného života Nigerijců. Čeští lektoři, na přelomu září a října 2013, vybudovali v uvedené škole ICT centrum s 20 počítači, projektorem a tiskárnou a pomáhali 60 žákům proniknout do tajů moderních technologií.

Cílem výstavy je především pomoci změnit stereotyp vnímání této africké země, kdy si většina lidí při vyslovení slov „Nigérie“ a „počítače“ vybaví zejména nechvalně známé nigerijské e-maily. Výstava má ukázat, že v této zemi dnes vyrůstá nová generace, která se bude moci živit např. počítačovou grafikou – podobně, jako dnes již vyniká nigerijská kinematografie zvaná Nollywood, která v počtu děl překonala americký Hollywood,“ říká Jiří Průša, lektor projektu a autor fotografií.

Kde: Národní informační centrum pro mládež (NICM), Na Poříčí 1035/4, 110 00 Praha 1
Kdy: 12. – 31. prosince 2013, od pondělí do čtvrtka, od 12 do 17 hodin
Vstupné: zdarma