Přihlášení

Pro vstup do registrace musíte znát registrační kód.

Realtime website traffic tracker, online visitor stats and hit counter
Národní centrum bezpečnějšího internetu Česká rozvojová agentura Institute for information industry

Projekt na podporu počítačové gramotnosti v Nigérii

Národní centrum bezpečnějšího Internetu se v roce 2013 rozhodlo vedle České republiky pomoci rovněž v rozvojovém světě a díky podpoře České rozvojové agentury připravilo ve spolupráci s tchajwanským partnerem – Institute for Information Industry (III) projekt pomoci při překonávání problému „digital divide“ v Africe, v rámci kterého bude základům práce s počítačem vyškoleno 60 nigerijských školáků.

Pro realizaci projektu byla vybrána Garki Government Secondary School v hlavním městě Abuja, ve které bude vybudováno ICT centrum s 20 počítači, projektorem a tiskárnou. „Přesto, že Nigérie patří mezi významné producenty ropy, mnoho škol stále nemá ani základní vybavení. Mezi ně patří rovněž škola Garki, která se potýká rovněž s velmi nestabilními dodávkami elektřiny. Z tohoto důvodu je součástí projektu rovněž instalace solárních panelů“, říká Zdeněk M. Záliš, který dodává „Zkušení lektoři se v rámci výuky zaměří především na praktické aspekty – jak si zkopírovat soubor, napsat životopis či poslat e-mail. Opomenuty nebudou samozřejmě ani otázky bezpečnějšího užívání internetu a online technologií“.

Národní centrum bezpečnějšího internetu plánuje v realizaci těchto projektů pokračovat i v roce 2014, kdy by ve spolupráci s Člověkem v tísni rádo zrealizovalo projekt v Ethiopii a to v návaznosti na aktivity, které již Česká republika v této africké zemi zrealizovala.

 

Výstava „Proti digital divide v Africe“ prodloužena do 31. 1. 2014

12. 12. 2013: Výstava pořádaná Národním centrem bezpečnějšího internetu představí projekt zaměřený na počítačovou gramotnost, který v letošním roce realizovala Česká republika ve spolupráci s Tchaj-wanem. Na výstavě budou představeny grafické práce nigerijských školáků, které vznikly v rámci projektu, fotky ze života střední školy Garki Government Secondary School v nigerijském hlavním městě Abuja i z běžného života Nigerijců. Čeští lektoři, na přelomu září a října 2013, vybudovali v uvedené škole ICT centrum s 20 počítači, projektorem a tiskárnou a pomáhali 60 žákům proniknout do tajů moderních technologií.

Cílem výstavy je především pomoci změnit stereotyp vnímání této africké země, kdy si většina lidí při vyslovení slov „Nigérie“ a „počítače“ vybaví zejména nechvalně známé nigerijské e-maily. Výstava má ukázat, že v této zemi dnes vyrůstá nová generace, která se bude moci živit např. počítačovou grafikou – podobně, jako dnes již vyniká nigerijská kinematografie zvaná Nollywood, která v počtu děl překonala americký Hollywood,“ říká Jiří Průša, lektor projektu a autor fotografií.

Kde:        Národní informační centrum pro mládež (NICM), Na Poříčí 1035/4, 110 00 Praha 1
Kdy:        12. – 31. prosince 2013, od pondělí do čtvrtka, od 12 do 17 hodin
Vstupné:     zdarma

Prohlédněte si fotogalerii z výstavy o realizaci projektu zde.

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!